google-site-verification=ySLAUoKvW9-Shg_xcnWSttXFSyYu90se9yBlSurjnWg

---- SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Nedir ?

Sosyal medya yönetimisosyal medya sayfalarının ve sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu sürecin ne şekilde işlemesini gerektiğini, kriz anında nasıl bir yöntem izlenebileceğini ve imaj yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini gösteren durumlar bütünüdür.

Neden ?

Marka iletişiminde önemli yer tutan sosyal medya kanalları, çift yönlü iletişim için ciddi bir potansiyele sahip. Marka hayranlarını dinlemek ise çift yönlü iletişimin ilk adımı. Sosyal medya kanallarının sunduğu sayfa yönetim araçları, çok sayıda hayranı bulunan ve her gün onlarca yorum alan marka sayfalarının çift yönlü iletişim kurması için yeterli değil.

Markaların sosyal medya hesap yönetimi için hazırlanan BoomManager ile FacebookTwitter ve Instagram sayfalarınızı tek bir ara yüzden yönetebilir, sayfa gönderilerinizi zamanlayabilir, gelen yorumları yanıtlayabilir, sayfanıza gelen mesajları cevaplayabilir, rakiplerinizin sosyal medya aktivitelerini yakından takip edebilir, gizlemek ya da kaldırmak istediğiniz mesajlarla ilgili tüm aksiyonları alabilirsiniz.

Sosyal medya takibi, hesap yönetimi, Sosyal CRM ve online itibar yönetimini tek platformda, tamamen entegre şekilde sunan BoomManager ile tüm sosyal medya hesaplarınızı tek çatı altında yönetin!

 

Nasıl ?

Sosyal medya yönetiminde dikkate alınması gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar;

Hedef Kitle Belirleme: Öncelikle yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemek olmalı. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaş aralığını, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandıklarını bilmelisiniz. Böylelikle sosyal medya paylaşımlarınızla hedef kitlenizi mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi özel hissettirerek de bu mutluluğu sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirebilmek adına doğum günlerini kutlayabilir, sorular sorabilir ve özel indirimler yapabilirsiniz.

İçerik Yönetimi: Etkin bir sosyal medya yönetimiyle arama motorlarında iyi bir aşama kaydetmek istiyorsanız markanıza ait olan algınızı güçlendirmeniz gerekiyor demektir. Bunu en iyi şekilde nasıl yaparım diyorsanız içerik yönetiminden vazgeçmemelisiniz. İçerik yönetimi, sosyal medya yönetmenin en önemli unsurlarından biridir. Sosyal medya paylaşımlarında kullanacağınızın dilin anlaşılır olmasına ve hedef kitlenize fayda sağlayan içerikler olmasına özen gösterin. Böylelikle hedef kitlenizle aranızdaki iletişimin güçlü kalmasını sağlayacaksınız.

Diyalog Yönetimi: Müşteri ilişkileri yönetiminin dijital çağdaki ismi diyalog yönetimidir. Diyalog yönetiminin kullanılmasındaki amaç; hedef kitle ve marka arasında uzun süreli sadakat yaratmaktır. Bu yönetimi yaparken, sosyal medya takipçilerinizi kategorilendirmeli ve her kategorideki bireyin marka ile arasındaki ilişkiyi kavramalısınız. Böylelikle ne tür paylaşımlardan hoşlandıklarını kolayca anlayabilirsiniz

Rakip Analizi: Sosyal medya yönetiminde diğer bir önemli unsur rakiplerinizin nasıl paylaşım yaptıklarıdır. Bu paylaşımları incelerken nasıl bir dil kullandıklarına, hangi sosyal medya sayfalarını takip ettiklerine dikkat etmelisiniz.

Reklam Yönetimi: Gün geçtikçe internet üzerinden verilen reklamların sayıları artış göstermektedir. İnternet reklamlarını tercih eden markaların sayılarının artmasıyla da reklam yönetimi, sosyal medya yönetmenin kalbi olmuştur diyebiliriz. Markalar açısından maliyetli bir iş gibi görünse de geleneksel medya yöntemlerine göre oldukça düşük fiyattadır. Doğru bir biçimde yapılan reklam çalışmaları ile markanın ulaştığı hedef kitle çözümlenebilir ve ne kadar doğru bir yönde ilerlenildiği üzerinde düşünülebilir.

Analytics: Sosyal medyada yapılan paylaşımların analizleri de bir o kadar önemlidir. Bu analizler sayesinde oluşturulan strateji yanlışsa değiştirilebilir, doğruysa geliştirilebilir. Arama motoru reklamları istenen birçok bilgiyi sunuyor ancak Facebook ve Twitter veri konusunda pek çok yerde yetersiz kalabiliyor. Böyle bir durumda sosyal medya yönetimi yapan ajanslardan destek almak markaların yararına olacaktır.

 

İptal Yazı

Sosyal medya her ne kadar yeni bir terim olarak düşünülse de 1970’lere dayanan bir geçmişe sahiptir. Fakat gerçek manada 2006’dan sonra hız kazandığını düşünecek olursak bazıları ve özellikle küçük şirketler için hala yeni bir kavram olarak görülüyor.

Son yıllarda internet kullanımının ve sosyal paylaşım sitelerinin artmasının bir sonucu olarak, sosyal medyanın ve bu medyayı amaçları doğrultusunda kullanan şirketlerin hızla geliştiğini ve büyüdüğünü görüyoruz. Sosyal medya artık, şirketlerin sosyal medya ağlarında güçlü profiller kurmaları ve bunları düzenli şekilde yönetebilmeleri için bir tercihten çok zorunluluk halini almaya başladı.

Peki şirketler için sosyal medya niçin önemli?  Dünya üzerinde her 13 kişiden birinin Facebook’a kayıtlı olduğunu, günde ortalama 460 bin kişinin Twitter hesabını açtığını ve YouTube’un her ay 800 milyon civarında ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını düşünecek olursak sorunun cevabını kısmen de olsa yanıtlamış sayılırız. Buna ek olarak bugün dünyada 2 milyarın üzerinde olan sosyal medya kullanıcısının 2011 yılında %480 artış gösterdiğini de söyleyebiliriz.

Sosyal medyada yaptığınız bir çalışmanın etkilerini çok hızlı şekilde görebilirsiniz. Müşteriyle birebir iletişim halinde olmak bu açıdan sosyal medyayı çok güçlü bir iletişim platformu yapıyor. Daha önceden tüketicilerinizin, ürününüz hakkında ne düşündüğünü tam olarak bilemezken, burada  tüketicilerinize direk ulaşabiliyorsunuz.

Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri de hızlı etkileşimdir. Yayınladığınız bir iletiye saniyeler için de cevap alabilir, böylece tüketicinin nabzını ölçebilirsiniz. Tüketici araştırmalarına harcanan paralar burada geçerli değildir. Sosyal medya sayesinde şirketler kendi müşterileriyle bağlantı içinde olup, onların olumlu ya da olumsuz yorumlarından yola çıkarak tedbirlerini alabilirler.

Sosyal medya reklama göre daha kalıcı bir niteliğe sahiptir. Çok para harcadığınız bir reklam bazen boşa gidebilirken, sosyal medyada örneğin Facebook sayfanızı beğenen biri, beğenisini geri almadığı sürece yayınladığınız her türlü içeriği görecektir.

Sosyal medyanın şirketler için sağlayacağı artıları şu şekilde de sıralayabiliriz:

İnternet, diğer pazarlama kanallarına göre daha fazla sayıda kişiye ulaşma imkanı tanır.

Sosyal medyada var olmak kolay ve diğer reklam araçlarına göre daha düşük maliyetlidir.

Sosyal medya stratejiniz ile kolaylıkla mevcut pazarlama planınızı geliştirebilirsiniz.

Sosyal ağlarda aktif olan kişilerin %53’ü belirli markaları takip edip, bu mecralarda onlar hakkında konuşuyor.

Sosyal medya, şirketinizin yükselmesinde ve müşterilerle kolayca bağlantı halinde olmasında en kolay, en ucuz ve en hızlı yoldur.

Yapılan araştırmalarda, şirketlerin sosyal ağlarda kendi marka avukatlarını oluşturabildikleri ve bu sayede satışlarını %48 artırdıkları görülüyor.

Sosyal medya artık her kesimden insanın gündelik yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuş ve kişilerin birbirleriyle olan etkileşimlerinde büyük rol oynamaktadır. Şirketlerin bu güçlü mecrada var olmaları, kendileri ve müşterileri açısından çok önemlidir. Bunun farkına varan şirketler sosyal medyanın getirdiği artıların meyvelerini toplamaya çoktan başladı bile…

Signature

Resimler


Close Zoom