google-site-verification=ySLAUoKvW9-Shg_xcnWSttXFSyYu90se9yBlSurjnWg

---- PROMOSYON ÜRÜN HİZMETİ

PROMOSYON ÜRÜN HİZMETİ

Nedir ?

Promosyon Nedir ?

Promosyon,firmaların mevcut müşterilerine kendilerini ifade etmek,tanıtmak ve sahibi olduğu ürünleri tanıtmak ve pazarlamak amacı ile etkisi çok yüksek bir tanıtım aracıdır.Geldiğimiz günde birçok ürün promosyon adı altında sunulabilmektedir.Her geçen gün gelişmekte olan reklam dünyasında,firmalar promosyon ürünlerini kendileri için vazgeçilmez bir noktaya taşımışlardır.Günlük hayatta sıkça kullanılan ve sürekli elimizin altında bulunan envanterler aslında dikkat çekmiyor gibi görünseler de en büyük reklam kaynağı onlardır.Promosyon aslında özendirme anlamına gelmektedir.Bir malı,bir ürünü geniş ve güncel kitlelere tanıtarak o malın sürümünü sağlamayı amaçlayan çalışmalar promosyon olarak adlandırılır.

Promosyon ürünleri,malzemeleri:

“Ajanda,sunum dosyası,klasör,anahtarlık,duvar saati,porselen kupa,bloknot,bayrak,kristal plaket,tükenmez tebeşir,tahta kalemi,kalemlik,t-shirt,flamalar,duvar saatleri,kalemler,saat,defter,çanta,kalem,evrak çantası,ahşap masa seti,termos bardak,plaket,dijital ürünler,tahta silgisi,mouse pad,kağıtlık,şapka,takvim,masa saatleri,kalem setleri..”

Promosyon, pazarlama çeşitlerinin karmasına yeni yeni dahil olan bir çalışma şeklidir.Amerikan Pazarlama Birliğinin tanımına göre,kişisel satış,tanıtma ve reklam dışında kalan bir iletişim çalışmaları şeklinde olduğundan dolayı uygulamaları ve kapsamı birçok değişiklik göstermektedir.Promosyon özel olan,günlük hayatta iş gören,birçok alanda kullanılabilen ve sürekli el altında olan şeylerin sunulması,teklif edilmesidir.Bu özelliği ile promosyon,diğer çalışmalarla iç içe yer almaktadır.Buna örnek olarak satış elemanlarının çalışmalarında bu promosyon taktiklerini çok sık olarak uygulamaları gösterilebilir.(Belli miktar benzinin yanında deterjan,bardak,tabak vs. verilmesi).

Satışa dönük promosyonlarda amaç her zaman asıl olan satışı arttırmaktır.Kullanılmakta olan mesajlar,promosyonda kullanılan mesajlarla aynı olabilmektedir.Tanıtma ve halkla ilişkiler ile promosyonda da uygulamada da çeşitli benzerlikler ortaya çıkmaktadır.Buna örnek olarak ticari amaçlı fuarlarda firma ve ürünün satışlarının arttırılması için yapılan çalışmalar gösterilebilir.

Promosyon Amaçları

Promosyonun bir çok amacından söz edilir.Bunların arasında gruplandırma şekli,promosyonda hitap edilen gruplara yöneliktir.Bu duruma göre genel amaçlar şu şekildedir.

1.Satıştaki gücü maksimum derecede desteklemek.

2.Ürünün yapılan pazarlama organizasyonunda aracı kurumların kabullenmesinin ve mevcut desteklerinin alınması.

3.Tüketicileri ürün satışının artırılmasına yönlendirmek.

Burada dikkatli şekilde yapılan bir inceleme ile asıl olarak genel amacın fazlasıyla satışı arttırmaya yönelik olduğu gözler önüne çıkacaktır.Bu durum promosyonun hiçbir zaman iletişim amaçlarına sahip olmadığı anlamına gelmemektedir.Ancak yine de kabul etmek gerekir ki,promosyonun sahip olduğu özellikleri açısından en büyük amacı satışa yönelik olması ve satışın arttırılmasının hedeflenmesidir.Kısaca özetlemiş olursak,promosyon üretici tarafından tüketiciye kadar geçen kanal üzerindeki ürünlerin hareketini ve işleyişini hızlandırmayı ve satışta artışı amaçlar.Önemli olan doğru promosyonu doğru satış politikası ile müşteriye sunmaktır.Hitap doğru olduğu taktirde beklenen satış ve geri dönüşlerde bir o kadar yüksek ve verimli olacaktır.Elbette ki promosyon ürününün de maliyetinden sürecine kadar her şeyin hesaplanarak,kar ederken zarar edilmemesi gerekmektedir.Yoksa satışta kaş yaparken göz çıkarılması kaçınılmaz bir durumdur.Kısacası doğru ürünle birlikte doğru promosyon bir çok kez yüksek satış olarak geri dönmektedir.

 

İptal Yazı

Reklam sektörünün, geniş kitlelere ulaşabilmek için kullanmayı seçtiği yolların biri ve en önemlisi promosyondur. Genelde reklamların çoğu belirli zaman aralıklarıyla, kısa süreli ve pekte etkili olmayacak şekilde halka mesaj iletebilmektedir. Geçen zaman içerisinde verilmiş olan reklam çok doğal olarak unutulabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için firmaların ara ara reklam organizasyonlarına kalkışması gerekmekte, bu organizasyonlarda beraberinde büyük bütçeler gerektirmektedir. Dolayısıyla reklam maliyeti artmaktadır. İşte bu noktada promosyonun önemi artmaktadır. Firmalar senenin belirledikleri zamanlarında promosyon ürün üreterek bu ürünleri halka ücretsiz dağıtmaktadır. İnsanların günlük yaşamda ihtiyaç duydukları, uzun süre ve sürekli kullanımı olan ürünler tasarlamaktadır. Promosyon ürünlerinin geniş kullanım sürelerine sahip olması firmalar için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple promosyon ürünler üretilirken bu konuya çok dikkat edilmektedir. Ürün üzerine kendi firma ismini, tasarımını, logosunu veya ürün müsait olduğu taktirde firma özelliklerini, iletişim ve adres bilgilerini dahi koymaktadır.

Promosyon ürünü denildiğinde aklımıza bir çok ürün gelmektedir. Bugüne kadar gördüklerimiz arasında; kalem, takvimler, ajanda, masa üstü setler, bardaklar, süs eşyaları, notluklar vs. en çok kullanılan ve hayatımızda yer alanlardır. Çünkü en çok ihtiyaç duyduğumuz ve en uzun süre kullandığımız ürünler arasındadır saydığımız bu ürünler. Firmalar bu tarz promosyon ürünlerini, uzun süre akıllarda kalmak, sürekli hatırlanmak, hedef kitlenin firma ve ürünlerine kendini yakın hissetmesini sağlamak amacıyla yapmaktadır. Aynı zamanda insanların algılarını ve duygularını bu yöntemle kendilerine yönlendirerek kendi markalaşma yollarını açmış bulunmaktadırlar.

Promosyon ürünleri reklam amaçlı kullanıldığı taktirde hem kullanıcıda hem de kullanıcı çevresinde algı ve zihin direk hitap edebilir. Sonuçta insanlar belirli bir ürün ya da hizmet ihtiyacı duyduklarında akıllarında olan firmalar ile irtibata geçmekte ve ihtiyaçlarını bu firmalardan gidermektedir. İnsanın en iyi tanıdığı firmanın ürünü, içinin rahat olmasına, kısacası yaptığı alışverişte güven duymasına hizmet etmektedir. Bu durumlar dışında firmalar özellikle ürünlerinin çarpıcı, yenilikçi, dikkat çeken ve fark oluşturan tasarımlara sahip olmasına özen gösterip bu konuya oldukça önem verirler. Farklı olmalarının onları her zaman bir adım öteye taşıyacağını bilirler. Farklı olmak isterken tabi ki ürüne bir kere bakıldığında dikkat çekmesini ve akılda kalması gerektiğini asla unutmazlar ki aşırıya kaçan ve gereksiz tasarımlardan kaçınırlar. Çünkü fark oluşturmak isterken olumsuz tepkiler almak firmaya maddi ve manevi büyük zararlar verebilir. Bu sebeple ürün tasarımı, promosyon getirileri kadar büyük önem taşımaktadır.

Signature

Resimler


Close Zoom